• Skiresort
facebook

O Velké Úpě

Úvod / skiport Zima / O Velké Úpě

 

Lyžařský areál Velká Úpa se nachází v centru obce Velká Úpa, přímo na trase Trutnov – Pec pod Sněžkou. Od zimní sezóny 2016/17 je součástí SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC.

Poloha Velké Úpy

Obec Velká Úpa je jedním z nejznámějších středisek rekreace v Krkonoších. Rozkládá se v délce 5 km po obou březích řeky Úpy a plynule navazuje na Pec pod Sněžkou.

 

Patří k ní rovněž celá řada lučních enkláv a samot. Pravá strana Velké Úpy leží na úbočí Javoru /1014m/, Vlašského vrchu /1035m/ a Světlé hory /1244m/. Svah je přerušen dvěma mohutnými údolími, Javořím a Vavřincovým dolem. Levá strana začína na svazích Růžové hory /1390m/, pokračuje k jihovýchodu na svahy Pěnkavčího vrchu /1105m/ a končí na úbočí Červeného vrchu /961m/. Tyto svahy mají příhodnou jihozápadní expozici, což se odráží v přiléhavých místních názvech Přední Výsluní, Prostřední Výsluní a Zadní Výsluní.


 

Něco málo z historieski-foto-velka-vyska

Dnes je Velká Úpa spojena s podhůřím moderní komunikací. V minulosti tomu tak nebylo. Údolí mezi Maršovem a Velkou Úpou bylo do roku 1837 natolik neprůchodné, že když v roce 1779 navštívil obec císař Josef II., musel jet z Maršova přes Albeřice na Malou Úpu a přes boudu Jana do Velké Úpy. Během této návštěvy dal podnět ke stavbě kostela a tím i k založení farnosti. Tak se Velká Úpa definitivně oddělila od Maršova. Charakter obce se po století neměnil. Teprve v druhé polovině minulého století došlo postupně k rozvoji turistiky a tím i k částečné změně rázu obce a života horalů. Chalupníci našli nový zdroj obživy v poskytování služeb turistům. V chalupách byly zřízeny pokoje pro hosty, řada původně prostých letních bud byla přeměněna na hostince a noclehárny. Po roce 1900 bylo postaveno několik penzionů. Ze zemědělsko-lesnické obce se stalo významné krkonošské letovisko. Od roku 1980 je Velká Úpa částí města Pec pod Sněžkou.

 

Lyžařské terény

Příznivá poloha, zdravé klima, přírodní krásy i vhodné terény vytvářejí dobré podmínky pro rekreaci, turistiku a zimní sporty, především lyžování. Sněhová pokrývka tu leží zpravidla od konce listopadu až do začátku dubna a dosahuje v údolí kolem jednoho metru výšky. Po celý rok je turistům k dispozici lanovka na Portášovy boudy a vleky v okolí. Vyznavači běžek mohou podnikat delší hřebenové tůry nebo využít ke kratším vyjížďkám lesní svážnice v blízkém okolí. Pro turisty je tu síť značených turistických cest, které Velkou Úpu spojují se širokým okolím.

 

Současná infrastruktura

Stálým obyvatelům i návštěvníkům slouží prodejna potravin (masna), stánek s občerstvením, sportovní hřiště a celá řada restauračních zařízení.

Jsou zde parkoviště, která se udržují i v zimním období. Nejbližší železniční stanice je ve Svobodě nad Úpou, 12 Km od Velké Úpy. Nejbližší benzinová stanice je v Peci pod Sněžkou. Lékařská služba je v Peci pod Sněžkou a Horním Maršově.

 

online
meteostanice

Aktuální informace

o provozu areálu

najdete na stránkách

>>> SkiResort <<<

Meteostanice Portášky

kamery
online

play

Kamera: TV 2 3

 

Zajímavé odkazy

 logoinogi

logokilpi

logosalomon

logoatomic

logopec

© 2011 Skiport Velká Úpa
vytvořilo Anawe

SkiResort ČERNÁ HORA – PEC
Areál ve Velké Úpě je součástí SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC, pro aktuální informace prosím přejděte na www.skiresort.cz
Tel: +420 840 888 229
e-mail: skiresort@skiresort.cz